Estrogénova dominancia: Čo to je a ako ovplyvňuje váš cieľ mať väčšie prsia

Určite ste už všetky počuli príslovie „dobrého nie je nikdy dosť“, a ako žena, ktorá sa pokúša o prirodzený rast prsníkov, jednou z hlavnou vecí, ktoré budete musieť spraviť je zvýšiť aktivitu estrogénu. Avšak, príliš veľa estrogénu môže zmariť vaše plány na zväčšovanie poprsia a môžete sa stať zraniteľnou a náchylnou na rôzne zdravotné problémy.

Keď má žena malú, normálnu alebo vysokú hladinu estrogénu a má málo alebo žiaden progesterónu na to, aby si udržala zdravú rovnováhu v tele, vtedy má „estrogénovú dominanciu“, alebo – Syndróm dominancie estrogénu.

Pamätajte, že nemusíte mať vysokú hladinu estrogénu na to, aby ste mali estrogénovú dominanciu. Sú aj ženy, ktoré majú veľmi nízke hodnoty estrogénu v tele, ale aj tak vykazujú symptómy estrogénovej dominancie, pretože nemajú vôbec žiaden progesterón.

 

Progesterón & Estrogén

Nakoľko progesterón a estrogén sú 2 základné pohlavné hormóny v tele, vždy potrebujete ich správne množstvo v tele. Počas prvej polovice menštruačného cyklu, hladina estrogénu rastie, aby podporil ovuláciu, zatiaľ čo počas druhej polovice menštruačného cyklu príde na rad progesterón, ktorý rastie, ak je žena tehotná, alebo klesá, aby podporil menštruáciu.

Ako môžete vidieť, na to, aby sa vás estrogénová dominancia netýkala, potrebujete ideálny pomer estrogénu a progesterónu. Estrogénová dominancia postihuje viac než polovicu žien, ktoré majú viac ako 35 rokov. Je to spojené s tým, že telo po dosiahnutí veku 35 rokov začína produkovať stále menej progesterónu.

Kým dosiahnete menopauzu, vaše telo nebude schopné produkovať dostatočné množstvo progesterónu, zatiaľ čo estrogén je stále tvorený v dostatočnom množstve. Rakovina prsníka je najčastejšie sa vyskytujúci druh rakoviny u žien a môže byť zapríčinená príliš veľkým množstvom estrogénu a príliš malým alebo žiadnym množstvom progesterónu. Ak ste práve v období pred menopauzou a hladina progesterónu vo vašom tele je príliš nízka je až 5 krát väčšia šanca, že sa vo vašom tele vytvorí rakovina prsníka.

 

Ako to ovplyvňuje váš cieľ zväčšiť prsníky?

Ako som už vyššie spomínal, príliš veľa estrogénu môže zmariť vaše snahu o zväčšenie prsníkov. Syndróm dominujúceho estrogénu nastáva vtedy, keď hladina progesterónu vo vašom tele klesne príliš nízko, zatiaľ čo hladinu estrogénu zostáva dominantná a vysoká.

Na to, aby ste dosiahli úspešný rast prsníkov potrebujete, aby spolu tieto dva hormóny spolupracovali. Príliš málo alebo príliš veľa estrogénu môže zabrániť v tom, aby sa prsia zväčšovali, nakoľko je to hormón zodpovedný za tvorbu prsného tkaniva. Avšak, progesterón taktiež zohráva dôležitú rolu vo vývine ženských prsníkov, nakoľko je zodpovedný za tvorbu buniek produkujúcich mlieko.

Vaše prsia budú rásť ako výsledok rastu týchto mlieko produkujúcich buniek. A to nie je všetko, medzi vlastnosti progesterónu taktiež patrí prevencia proti rakovine vďaka látkam, ktoré sú potrebnépre zvýšenie aktivity estrogénu – čo vám pomôže vo vývoji vašich prsníkov.

 

Čo to zapríčiňuje

Všetci sme (a toto platí pre mužov, ženy aj deti) každodenne vystavovaní veľkému množstvo estrogénu. Je to preto, že estrogén je všade, kam ideme! Enviromentálny estrogén je v dnešnej dobe príčinou číslo 1, prečo majú ženy estrogénovú dominanciu. Enviromentálny estrogén, ktorému sme bežne vystavovaný v príliš veľkých množstvách, sa nazýva xenoestrogén. Xenoestrogény patria do rodiny chemikálií a sú považované za endokrinných narušiteľov, pretože majú schopnosť rozhodiť našu hormonálnu rovnováhu a poškodiť imunitný systém.

 

Xenoestrogény

Tieto škodlivé estrogény ucpú estrogénové receptory, čo vedie k zvyšovaniu hladiny estrogénov. Ľudské telo nerozpozná rozdiel medzi xenoestrogénmi a našimi vlastnými estrogénmi, pretože xenoestrogény majú rovnaký tvar ako náš prirodzene tvorený estrogén, ktorý estrogénové receptory v bunkách rozpoznajú a otvoria sa.

Takéto vystavenie sa xenoestrogénom nakoniec vedie k rôznym zdravotným ťažkostiam ako bolesti hlavy, astma, artritída, symptómy predčasnej menopauzy a v niektorých prípadoch je aj priamou príčinou rakoviny. Mnoho mužov a žien trpí v dnešnej dobe jedným alebo viacerými zdravotnými problémami práve kvôli vystaveniu týmto estrogénovým chemikáliám.

 

Pesticídy

Najbežnejším zdrojom xenoestrogénov, ktorému sme neustále vystavení, sú pesticídy. Pesticídy majú chemikálnu štruktúru, ktorá pripomína estrogén a väčšina tradične dospestovávaných druhov zeleniny a ovocia na trhu v sebe majú určité množstvo pesticídov.

Väčšina hydiny, bravčového a hovädzeiho, ktoré sú dochované pre predaj obsahujú pesticídy, keďže im je podávaný rastový hormón a kŕmia ich hormónmi, ktoré sú podobné estrogénu. Tieto xenoestrogény sa neskôr prenesú na nás a zjeme ich.

Tieto mäsá majú vo svojich tukových bunkách uložené veľké množstvá pesticídov, čo ich robi veľmi estrogénovými. Podľa niektorých štúdií priemerný človek zje takmer kilogram týchto nebezpečných estrogénových chemikálií ročne.

 

Ako sa im vyhýbať

Najlepší spôsob ako sa vyhnúť týmto estrogénovým chemikáliám je jesť menej (alebo úplne prestať jesť) zvieratá vychované na predaj mäsa (hydina, bravčové, hovädzie). Taktiež sa snažte držať čo najďalej od zeleniny a ovocia, ktoré sú taktiež vypestované pre obchodné účely. S najväčšou pravdepodobnosťou budú taktiež obsahovať pesticídy.

Najlepšia vec, ktorú môžete spraviť je začať žiť organicky.

To isté platí pre syr, zmrzlinu, maslo a mlieko – keď nakupujete v potravinách, snažte sa hľadať organické výrobky. Držte sa ďalej od kofeínu, nakoľko dramaticky zvyšuje hladinu estrogénu. To znamená držať sa ďalej od kávy a energetických nápojov.

Avšak, všetky čaje s prírodnými bylinami sú v poriadku, keďže neobsahujú vôbec žiadne xenoestrogény. Držte sa taktiež od konzervovaných potravín, pretože sú sprejované xenoestrogénmi, aby sa predišlo kovovej pachuti.

Chlórová aviváž – používajte na svoju bielizeň aviváž bez chlóru. Takáto aviváž obsahuje množstvo estrogénových chemikálií, ktoré sú neskôr absorbované cez našu pokožku.

Koniec koncov, treba byť úprimný. Xenoestrogénom sa úplne nevyhnete… nachádzajú sa doslovne všade. Najlepšia vec, ktorú môžete spraviť je udržiavať svoje telo v čo najlepšej forme, aby ste mohli efektívne odbúravať všetok xenoestrogén okolo vás. Prispôsobenie sa zdravému životnému štýlu zahŕňa prijímať v potrave každý deň mnoho živín a byť aktívny.

 

Preťaženie pečene

Vaša pečeň je zodpovedná za metabolizmus hormónov a zbavuje sa nadbytočného množstva hormónov z tela. To je dôvod, prečo je dôležité, aby ste udržiavali svoju pečeň v čo najlepšej kondícii, aby mohla správne fungovať a tým nastoliť správnu rovnováhu hormónov a vyhnúť sa estrogénovej dominancii. Odporúčam aspoň pár krát do roka spraviť vášmu telu detoxikáciu, aby ste udržali svoju pečeň funkčnú na optimálnej úrovni.

 

Stres

Stres je ďalšou vedúcou príčinou syndrómu estrogénovej dominancie. Nielen, že stres znižuje hladinu progesterónu, ale taktiež zapríčiňuje preťaženie nadobličiek. Medzitým zostáva hladina estrogénu vysoká kvôli nadbytočnému vystavovaniu sa estrogénovým chemikáliám z polotovarov, rannej kávy, energeticých nápojov a alkoholu.

Konzumácia nekvalitných potravín, nedostatok spánku, nedostatok cvičenia a pitie alkoholu alebo kofeínu – to sú všetko príčiny zvyšovania hladiny stresu, ktorý do vášho tela vypúšťa kortizol. Na to, aby telo dopĺňalo hladinu kortizolu začne využívať rezervy, ktoré boli pôvodne určené na tvorbu iných hormónov, ako napríklad progesterónu.

Ďalšie veci, ktoré môžu spôsobiť estrogónovú dominanciu sú: antikoncepcia, obezita, nedostatok cvičenia alebo fyzickej aktivity (30 minút cvičenia denne preukázateľne redukuje hladinu stresu), nedostatok vitamínu B a, samozrejme, strava.

 

Ako znovu dosiahnuť zdravú hormonálnu rovnováhu a predísť estrogénovej dominancii

Na to, aby ste znovu nadobudli zdravú hormonálnu rovnováhu vo vašom tele je dôležité vedieť, že iba zvýšiť hladinu progesterónu nie je dosť. Potrebujete stratégiu, ktorá pomôže vniesť všetky 3 pohlavné hormóny späť do rovnováhy a to sú: testosterón, estrogén a progesterón.

 

Čo môžete spraviť, aby ste znížili hladinu estrogénu

  • Jedzte organické jedlo a vyhnite sa fast foodu alebo polotovarom
  • Každý deň cvičite aspoň 30 minút
  • Udržiavajte si ideálnu váhu
  • Jedzte viac vlákniny

 

Fytoestrogény: Fytoestrogény sú rastlinné estrogény, ktoré pomáhajú aktivovať estrogénovú aktivitu v tele, čo vedie k prirodzenému rastu prsníkov. Väčšina fytoestrogénov nie sú len výborné pre prirodzené zväčšovanie poprsia, ale sú taktiež skvelým nástrojom, ktorý pomáha znižovať hladinu škodlivého esotrénu v tele.

Potraviny ako fenikel, senovka grécka, slnečnicové semiačka, levanduľový olej, sladké drievko, sójové fazule preukázateľne znižujú hladinu nebezpečného estrogénu a ochraňujú estrogénové receptory v bunkách pred prijímaním xenoestrogénov. Dobré fytoestrogény podporia schopnosť vášho tela vyrovnať hladiny hormónov a predísť estrogénovej dominancii, zatiaľ čo napomáhajú pri prirodzenom zväčšení poprsia.

 

Doplnky stravy, ktoré vám môžu pomôcť

  • Vitamín B – pomáha udržiavať hladinu stresu na nízkej úrovni a hormóny v rovnováhe
  • Mliečne bodliaky – pomáhajú pri detoxikácii pečene

 

Myšlienky na záver

Je dôleižét, aby ste zistili vaše hladiny estrogénu, progesterónu a hormónov stresu. Vďaka tomu uvidíte či trpíte nerovnováhou hormónov a ak áno, aká je vážna. Vždy sa snažte zahrnúť do svojej kombinácie doplnky stravy, stravu a zmenu životného štýlu, aby ste sa vyhli estrogénovej dominancii.

Estrogénová dominancia je hlavnou príčinou rôznych zdravotných problémov ako napríklad rakovina prsníka, PMS a mnoho iných. Metódy zväčšenia poprsia na tejto stránke podporia estrogénovú aktivitu (čo podporí prirodzený vývin prsníkov), ale taktiež zlepší hladinu progesterónu, čo sa odrazí na zdravej hormonálnej rovnováhe a ochráni vaše telo pred mnohými škodlivými chemikálnymi estrogénmi, ktoré sú všade okolo nás.

 

Články, ktoré by vás mohli zaujímať: