Plasticka operácia pŕs

O ženských prsiach predsa hovoria nielen ženy, ale aj muži. A práve muži sú tí, ktorí spôsobujú ženám vrásky na čele zo svojich pŕs. Totiž, ženské prsia sú obľúbeným objektom záujmu u mužov, obľúbeným terčom ich pohľadov. No a keďže v spoločnosti chtiac-nechtiac koluje názor, že čím sú prsia väčšie, tým sú pre mužov príťažlivejšie, spôsobuje to mnohým ženám komplexy menejcennosti. Výhodou ale je, že žijeme v 21. storočí, v dobe, keď sa dá takýto problém bez väčších ťažkostí odstrániť. Tým najpoužívanejším a najspoľahlivejším spôsobom je plastická operácia pŕs, a práve o nej tento článok pojednáva.

Ako vám je teda zrejme všetkým jasné, takáto operácia spočíva vo vložení nejakého telesa do vnútra prsníka. Môže to byť implantát, alebo dokonca aj váš vlastný tuk z nejakej inej časti vášho tela, výber je na vás a vašich preferenciách.

silikonove implantaty

Implantáty

Možno to neviete, ale pred tým, ako sa rozhodnete pre implantáty, stojí pred vami pomerne dosť rozhodovania ohľadom povahy konkrétnych implantátov. Totiž, môžu byť plnené buď silikónovým gélom, alebo soľným roztokom. U nás je oveľa viac rozšírený spomínaný gél, pretože sa vie oveľa lepšie prispôsobiť prsníku.

Ďalej sa treba rozhodnúť, aký tvar si vyberiete. Máte na výber okrúhly, alebo anatomicky tvarovaný. Keďže pri okrúhlom je hranica medzi prsníkom a implantátom viditeľnejšia, oveľa viac žien siaha práve po anatomicky tvarovanom, pretože pôsobí oveľa prirodzenejšie a lepšie sa vie vašim prsiam prispôsobiť.

Taktiež je tu otázka povrchu implantátu: ten môže byť hladký, alebo textúrovaný. V súčasnosti sa však u nás používa výhradne textúrovaný, pretože znamená oveľa menšie riziko pooperačných komplikácií pre pacientky ako ten hladký.

Vlastný tuk

Samostatnou kategóriou pre zväčšenie prsníkov je vlastný tuk z inej oblasti vášho tela. Je to metóda, ktorá je ešte dosť neprebádaná a vo svete sa používa len zriedka. Má to samozrejme svoje dôvody, a tými sú práve možné riziká. Jedna vec je, že pri aplikácii vlastného tuku by sa v budúcnosti mohlo stať, že prípadnú hrčku na prsníku, ktorá by signalizovala vážny problém alebo dokonca rakovinu prsníka by ste si našli ťažšie alebo teda až neskôr. Ďalší problém ale je, že samotné množstvo tuku je veľmi limitované, keďže je tam riziko toho, že sa tukové tkanivo vo vnútri prsníka začne zhlukovať a môže spôsobiť rôzne komplikácie. Pokiaľ ale na tejto metóde trváte, sú kliniky už aj na Slovensku, ktoré takéto zákroky prevádzajú.

Riziká

Keďže zväčšenie prsníkov chirurgickou cestou je pomerne vážne zasiahnutie do vášho tela, treba si dopredu dobre zvážiť všetky možné následky. Treba sa tiež dobre zamyslieť nad komplikáciami, ktoré môžu nastať a tiež nad rizikami, ktoré hrozia nášmu telu takýmto zákrokom.

rizika plastickej chirurgue prsia

Jedna vec sú všeobecné komplikácie pri akomkoľvek chirurgickom zákroku a teda že miesto rezu sa môže zapáliť, môže sa tam dostať infekcia a telo nemusí cudzí predmet v tele prijať, tiež hrozí krvácanie alebo komplikácie spojené s celkovou anestéziou. Iná vec sú ale možné riziká priamo spojené so samostatným zväčšovaním prsníkov chirurgicky, z čoho najväčším je takzvaná kapsulárna kontraktúra. Toto je stav, kedy sa vytvorená väzivová kapsa pre implantáty začne sťahovať. Vtedy prsník začne bolieť a tiež tvrdnúť. Takýto problém sa rieši chirurgicky buď posunutím, alebo úplným vybratím implantátu. Tiež je možný problém vypudenia implantátu, kedy telo jednoducho neakceptuje cudzie teleso v sebe. V takom prípade musia ísť implantáty von.

V tomto článku sme vám priniesli základné potrebné informácie, ktoré by vám mali dopomôcť rozhodnúť sa, či takúto operáciu podstúpite, alebo nie, teraz je už len na vás čo si stanovíte ako prioritu a pre čo sa teda rozhodnete.